Samochód w zimie

19, Dec, 2016

zimowadroga.jpg

Zima nie stanowi najprzyjaźniejszej pory roku dla kierujących samochodami. Wypada wówczas przedsięwziąć zbiór zabiegów jakie umożliwią łatwe zapuszczenie pojazdu podczas przymrozków a także bezpieczne ruszanie się po szosie.

Bezdyskusyjnie jednym z najpoważniejszych kłopotów, z którymi muszą godzić się kierowcy są problemy z uruchomieniem samochodu zimą, przede wszystkim podczas intensywniejszych przymrozków. Kłopoty te ogarniają szczególnie właścicieli wozów z silnikami dieslowskimi, aczkolwiek na pewno odmienni użytkownicy wozów natrafili wprzódy na sytuację skoro w chłodny dzień wóz nie uruchamia ze względu na wyładowany akumulator. Z tegoż motywu niebywale zmyślnie bywa zaopatrzyć się w prostownik do ładowania akumulatora, co nie jest ogromnym nakładem i choć przebieg ładowania go zachodzi przez wiele godzin to można rozpocząć go natychmiast, a nie dopiero po ratunkowym zakupie prostownika. W wypadku samochodów z motorem dieslowskim przychodzi również sprawa zamarzania paliwa, jakkolwiek wystarczy kilka kropel specjalnego specyfiku dodawanego do zbiornika aby rzecz taką załagodzić.

Odmiennym dylematem jaki ustawicznie dokucza szoferom w zimie może być sprawa śniegu. Począwszy od przyziemnego usuwania go z samochodu rankiem (za nie odśnieżony pojazd czyha na nas mandat) do przekopywania się przez zaśnieżone nawierzchnie. Służby drogowe stosunkowo powszechnie mają problem z odśnieżeniem szos na czas, aczkolwiek przynależy pamiętać, że w pierwszej kolei odśnieżane są szosy najistotniejsze. Skomplikowane bywa wtedy przemierzanie peryferyjnych szos, jakie niejednokrotnie zupełnie nie zostają odśnieżone, a przemieszczanie się komplikuje dodatkowo rozjeżdżony śnieg. Jeśli żyjemy w regionie, gdzie występują tego typu problemy korzystnie rozpatrzyć łańcuchy na opony, które umożliwią wydobycie się z takich zapełnionych śniegiem miejsc. To co obowiązuje wszystkich kierowców oraz o czym uprzytamniać najprawdopodobniej nie trzeba to sprawa podmiany opon letnich na zimowe. Zimą lepsza może być chociażby używana opona zimowa aniżeli nowiutka opona letnia bezpośrednio z marketu.
W końcu docieramy do niewygody jakie czyni lód. Najsłabszą z nich bywa konieczność wyeliminowania go z szyb, by zastrzec sobie dostateczną widoczność. Dużo bardziej dotkliwe są zamarznięte kałuże na jezdni, jakie potrafią sprawić kolizje jeżeli wejdziemy w dryft. Warto także mieć na uwadze, że wóz w ciągu jazdy podgrzewa się topiąc nie odgarnięty śnieg, który wówczas krzepnie w ciągu przestoju. Pojazd pokrywa się lodem, jaki potrafi wypaść z niego w ciągu jazdy narażając na wielkie niebezpieczeństwo auta spieszące za nami.

Widać tedy jednoznacznie, że zima nie bywa wyjątkowo ułatwiającą szoferom porą roku, nieszczęśliwie należy ją jakoś przetrzymać stosując się do wymienionych podpowiedzi.

  • Opublikowany przez Jozek w w