Kolizje drogowe

7, Dec, 2016

Ktoś przebywający na szosie przenigdy tak autentycznie nie może poczuć się definitywnie bezpiecznie. Niezależnie od tego jak dobrym oraz bystrym jesteś kierowcą, jak niezwykłe są zabezpieczenia w twoim pojeździe – ABS, EBS, poduszki powietrzne itp. to wszystko zdać się może na nic bo na trasie nie wszystko jest całkowicie współzależne od ciebie. Wypadek może przypaść na kogokolwiek i w którymkolwiek czasie, również kilkaset metrów od własnego domu. Starczy, iż ktokolwiek na chwilę się zagapi, wejdzie w poślizg albo w inny sposób zgubi pieczę nad własnym pojazdem i koniec bajki.

Bywają szczęściarze, którym udaje się wyjść bez uszczerbku również z ciężkich incydentów transportowych, jakkolwiek tego typu fuksy przylegają do osobliwości, zaś ciemna reguła to nieszczęśliwie miesiące rehabilitacji w szpitalu, a czasem problemy zdrowotne do końca życia. A poniekąd nie wszyscy mają tyle powodzenia gdyż statystyka wypadków śmiertelnych na szosach w naszym kraju jest stale straszliwa, co wychodzi chyba od bohaterszczyzny i ułańskiej fanaberii rodzimych kierowców, szczególnie tych najmłodszych.

tir.jpg

Olbrzymie niebezpieczeństwo dla członków ruchu transportowego wywołują też kierowcy ciężarówek czy sporych aut dostawczych, jakim zawyżone regulacje pracy i rywalizacja ze strony cudzoziemskich transportowców wymusza spędzać długie godziny za kierownicą bez okazji oddechu. Dodatkowo nie za każdym razem posiadacze owych ciężarówek pilnują prawidłowego stanu mechanicznego użytkowanych przez siebie samochodów (zaś wystarczyłoby wykonywać aktualnych reperacji i systematycznie wymieniać najczęściej zużywające się podzespoły zamienne). Taka rozpędzona ciężarówka na trasie jest niczym taran, który miażdży wszystko co wpadnie pod niego. Sam pojazd waży kilka ton, zaś nieraz prowadzi dodatkowo za sobą następne parędziesiąt ton ładunku. W wypadku konfrontacji z tego typu kupą żelaza auto osobowe nie ma najdrobniejszych perspektyw. Wszelako kierowcy aut ciężarowych ze względu wysoko osadzone kabiny względnie regularnie wychodzą bez uszczerbku chociażby z poważnych katastrof samochodowych (pewno jedynie po to żeby następnie spędzić resztkę życia za kratkami na koszt obywateli).

  • Opublikowany przez Jozek w w